National Team


2013-2014 National Teams

The Emory Moot Court Society welcomes the 2013-2014 National Teams:

Team 1:  MaryGrace Bell, Hunter Robinson, and Kyle Winchester (coached by Gabe Gladstone)

Team 2:  Yousef Annab, Justin Chay, and Chris Jackson (coached by Kate Aiello).

Information about the competition problem and the bench briefs will be available in Fall 2013.

For information about the teams, please contact Gabe Gladstone (ggladst(at)emory.edu) or Kate Aiello (kathryn.m.aiello(at)emory.edu)

Special Teams


2013-2014 Special Teams

American Bar Association National Appellate Advocacy Competition Team

  • Competitors: Austin Bernstein, Aaron Esman
  • Coaches:  Lillian Martin,  Hunter Robinson


Cardozo/BMI Entertainment and Communications Law Competition Team

  • Competitors:  Kedar Mehta, Brett Schlossberg
  • Coaches: Kate Aiello, Adam Dennett

 

Duberstein Bankruptcy Competition Team

  • Competitors:  Elaina Al-Nimri, Vickie Chung, James Dolphin, Ciera Logan
  • Coaches: Victoria Arena, Megan Ballard, Seth Weiland, Kyle Winchester

 

Evans Constitutional Law Competition Team

  • Competitors:  Emily Fiscus, Kaeley Russo
  • Coaches:  Chris Manzer, Kaylee Niemasik

 

Georgia Intrastate Competition Team

  • Competitors:  Anna Beaton, Sarah Josey, Daphne McGee, Michael Merar, Kamber Stefany, Campbell Williamson
  • Coaches: Johanna Cochran, Chris Jackson, Scott McMahan, Katie Whang

 

Gibbons Criminal Procedure Competition Team

  • Competitors: Darrel Ambrosini, Nick Anderson
  • Coaches: Lauren Brenner, Ellis Izlar

 

Jessup International Law Competition Team

  • Competitors: Will Carson, Harrison Jones, Miriam Gutman, Kristian Smith
  • Coaches: Justin Chay, Jodi Greenberg, Anam Ismail, Pooya Shoghi Ghalenhshahi

 

Kaufman Securities Law Competition Team

  • Competitors:  Phil Biegler, Heather Purdy
  • Coaches:  Yousef Annab, Katie Jackson

 

NYU Immigration Law Competition Team

  • Competitors: Adwoa Asante, Ana Baugus
  • Coaches: Elizabeth Lopez, Laura Rivera

 

Saul Lefkowitz Intellectual Property Competition Team

  • Competitors:  Katherine DeRosa, Jordan Edwards Dana Schulman, David Stewart
  • Coaches: Alyssa Baskam, Steven Justus, Allison Ng, Michael Wiseman

 

Tulane Sports Law Competition Team

  • Competitors: Erin Prutow, Andrew Troianos
  • Coaches:, Rebecca Hallum, Maria Piva

 

Vanderbilt First Amendment Law Competition Team

  • Competitors: David Anderson, Ashley Baxter
  • Coaches: MaryGrace Bell, Sulina Gabale

 

Wagner Labor and Employment Law Competition Team

  • Competitors:  Ariel Fenster, Hannah Goodwin
  • Coaches: Gabriel Gladstone, Amelia Grubbs

 

Wechsler First Amendment Law Competition Team

  • Competitors: Kaylee Niemasik, Michael Wiseman
  • Coach: Maria Piva